Koło Łowieckie Lis w Łagowie zostało założone w 1950 roku jako Koło Łowieckie nr 36 przy Wojewódzkiej Radzie Łowieckiej w Zielonej Górze.
Założycielami Koła byli:
- Adamczewski Hubert
- Graczyk Edward
- Kryś Kazimierz
- Pupin Antoni
- Ratajczak Stanisław
- Urydzaj Michał
- Waluszyński Walenty
- Wochanka Bronisław
Wszyscy członkowie założyciele nowo zorganizowanego Koła, przyjęli na siebie zobowiązanie stosowania się do Statutu "Polski Związek Łowiecki"
W 1993 roku Koło dzierżawiło od Nadleśnictwa Świebodzin zabudowania i teren po zlikwidowanej "Kolumnie Konnej", a w 2000 roku dzięki wieloletnim staraniom prezesa Wilhelma Rybczyńskiego stało się ich właścicielem. Wyremontowana siedziba posiada estetycznie wyposażoną świetlicę wraz z zapleczem kuchennym, zabudowania gospodarcze i magazynowe oraz teren rekreacyjny o powierzchni 0,45 ha. Na terenie nieruchomości wybudowano również solidny szałas na ok. 60 miejsc, w którym organizowane są uroczyste zakończenia polowań dla członków Koła i ich rodzin. W szałasie organizowane są także imprezy o charakterze popularyzatorskim dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół.
Koło posiada własny pojazd do transportu myśliwych.
Koło dzierżawi obecnie dwa obwody łowieckie:
- Obwód nr 91- o powierzchni 4809 ha
- Obwód nr 92- o powierzchni 4202 ha
Łowiska położone są na terenie Nadleśnictwa Świebodzin i Sulęcin. Przeważająca część obwodów leży na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Obwód nr 91 położony jest w najpiękniejszym zakątku Ziemi Lubuskiej. Zdecydowana dominacja lasów bukowych i dębowych (ok 58% powierzchni) przy pięknie pofałdowanym przez lodowiec terenie tworzy krajobraz przypominający lasy bieszczadzkie. Obwód łowiecki nr 92 położony jest natomiast na południowy zachód od malowniczego Łagowa i charakteryzuje się dominacją lasów iglastych.
Aktualnie Koło liczy 51 członków.
Rocznie pozyskuje się ok. 240 sztuk zwierzyny grubej, w tym ok. 40 sztuk jeleni, 100 szt. saren i 100 szt. dzików. Od 1993 roku organizowane są polowania dla myśliwych zagranicznych. Pozyskują oni ok. 30 szt. zwierzyny grubej.
Uprawia się łącznie 25 ha poletek łowieckich.
Do tradycji Koła należą :
- Msza Hubertowska i polowanie "Hubertus"
- polowanie "Złoty Rogacz"
- spotkania z przedszkolakami i młodzieżą szkolną w łowisku
- udział w Dożynkach Gminnych
There has been an error.
We apologize for any inconvenience, please return to the home page or use the search form below.
Anna7262
Do mirosław
Mirosław