Dzień Św. Huberta- patrona myśliwych

Wszystkim myśliwym z okazji dzisiejszego pięknego święta życzymy wszelkiej pomyślności. Niech św. Hubert otacza Was swoją opieką i każdego dnia przypomina Wam o miłości do natury i zwierząt, a także o poszanowaniu etyki, kultury oraz tradycji myśliwskiej. Życzymy wszystkim kolegom i koleżankom myśliwym wielu radosnych chwil spędzonych w doborowym gronie w łowisku, a także sukcesów na Niwie Łowieckiej oraz wstawiennictwa naszego patrona Św. Huberta. Pozdrawiamy także rodziny myśliwych, przyjaciół i sympatyków łowiectwa, życząc błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.

Darz Bór!

Ciekawostki o św. Hubercie

Wspomnienie św. Huberta obchodzone jest 3 listopada.

Według legendy z XI wieku Hubert nawrócił się na wiarę chrześcijańską zobaczywszy jelenia z krzyżem, który jaśniał pośród jego poroża.

Niezwykła jest data 3 listopada 743 roku. Wówczas to podjęto przeniesienie ciała Huberta do ołtarza głównego świątyni, w której spoczywał. Odkryto wtedy, że ciało św. Huberta jest wolne od wszelkiego rozkładu, a na dowód posłużyła przyjemna woń rozchodząca się w krypcie. Natomiast w 824 roku jego szczątki przeniesiono do kościoła w Andange. Od jego to imienia miejscowość nosi nazwę Saint-Hubert (dzisiejszy Luksemburg).

Miasto Saint-Hubert istniało do 1 stycznia 2002 również w Kanadzie, obecnie jako jedna z trzech dzielnic miasta w Quebecu – Longueuil.

W czasach odrodzenia europejskiego zdążyło powstać kilka orderów imienia św. Huberta. Tyczy się to zwłaszcza kultury łowieckiej, której św. Hubert patronuje, odznaczenie nosi nazwę Orderu Świętego Huberta.

Źródło: https://zyciorysy.info/sw-hubert/ | Zyciorysy.info

No Comments Yet.

Leave a comment